سلام مهمان عزیز؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
وقت بخیر بازدید کننده گرامی به میهن یو خوش آمدید - ساعات خوشی را برای شما آرزومندیم

mihanu

هرگونه بحث سیاسی و استفاده از آواتار و امضاء با این مضمون در این انجمن ممنوع میباشد و در خواست می شود به هیچ وجه وارد این مباحث نشوید

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1

  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  افسانه ها

  FirefoxMcAfeeWindows-8IR-MCI

  امتیاز
  48354935
  Array
  نوشته ها
  12,886
  تشکر
  8,407
  تشکر شده : --7,260
  Delvapas

  پیش فرض سیم پیچی الکترو موتور های سه فاز

  شیارهای هر الکتروموتوررا با z نشان می دهند. مثلا موتوری که 24 شیار دارد نمایش آن به صورت z=24 است.و یا در مورد موتوری که 36 شیار دارد بصورت z=36خواهد بود . z نمایانگر تعداد شیار تعبیه شده هر الکتروموتور می باشد.
  اگر بخواهیم یک موتور را با یک ترانسفورماتورمقایسه کنیم بخش استاتور موتور که محل قرارگیری سیم پیچها و ورودجریان الکتریکی است می تواند نقش سیم پیچ اولیه ترانس را ایفاء نمایدوبخش گردنده موتور یا روتور که متاثر از شار مغناطیسی به گردش در می ایدبه جای سیم پیچ ثانویه در نظر گرفته شود.
  در ترانسفورماتورهابین سیم پیچ اولیه وثانویه ارتباطی وجود ندارد( مگر ترانس از نوع اتو ترانس باشد که ارتباط الکتریکی بین دو سیم پیچ وجود دارد)
  بخش استاتور که شیارهادر آن تعبیه شده به نام هسته استاتور و قسمت خارجی آن قاب یا بدنه استاتور نام دارد.جنس هسته استاتور از ورقه های نازک فولادسیلیکان است.برای کاهش تلفات آهنی از فولاد استفاده می شود.جنس روتور هم همانند استاتور است.و اتفاقا روتورهم بصورت ورقه ورقه روی هم فشرده شده است.این ورقه ها وقتی روی هم قرار می گیرندشیارهای موربی می سازندکه مفتولهای نگهدارنده ازمیان آنهاعبورمی کند.والبته وجود این شیارهای مورب نقش بسزایی درکاهش اغتشاش و پراکندگی مغناطیسی بر عهده دارد.
  آشنایی با برخی مفاهیم در سیم پیچی
  1- کلاف : اگر یک رشته سیم مسی با قطر مشخصی حول یک محور به شعاع مشخص وتعداددورمشخص گردش نماید حاصل مجموعه ای است از حلقه های دارای مرکز معین که دارای یک سر و یک ته می باشد. نمونه ای را در شکل می بینید.


  هر کلاف دارای دو بازو است که هر بازو داخل یک شیار استاتور قرار می گیرد.بخش بالاوپائینی کلاف که دو بازورابه هم وصل می کند پیشانی کلاف نام دارد.
  2- پیچک ( گروه کلاف): چند نمونه کلاف که پشت سر هم زده شودوبا هم سری شده باشندودر نهایت دارای یک ابتداو یک انتها باشد پیچک نامیده می شود.
  3- پیچک متحدالمرکز: پیچکها معمولابر روی قالبهای سیم پیچی زده می شوداگر نوع قالب به شکل دوایر متحدالمرکز باشدکلافها از بزرگ به کوچک تولید شده بطوریکه داخل یکدیگر قرار گرفته مرکز یکسان خواهند داشت. نمونه قالبها را در زیر می بینید
  4- پیچک حلقوی :اگر در یک سرب کلافها اندازه تمام کلافها لا هم یکی باشد این پیچک در استاتوربصورت زنجیر وار قرار می گیرد.در اکثر موتورهای سه فاز پیچکها بصورت گام مساوی (حلقوی) پیچیده می شوند.سیم پیچی از نوع متحدالمرکز بیشتر در موتورهای تکفاز کارایی دارد.
  5- اگر فرض کنیم موتوری بصورت چهار قطب کار کند مجموعه شیارهای استاتور این موتور تشکیل چهار قطب مغناطیسیSوN خواهند داد.که آنرا با علامت 2p نشان می دهند.بنابراین مجموعه ای از شیارها زیر قطب Nو مجموععه ای دیگر زیر قطب S خواهند بود. به تعداد شیارهای که زیر یک قطب قرار می گیرند گام قطبی گفته می شود.وبا علامت ypنمایش داده می شود.
  با توجه به مطالب بالامی توان رابطه ای برای محاسبه yp بدست آورد.موتوری که 4قطب کار کند یعنی 2p=4 وتعداد شیارهایش 24 باشد می گوییم z=24 گام قطبی برابر است با :
  yp = z/2p
  یعنی هر 6 شیار کنار هم تشکیل یک قطب مغناطیسی خواهند داد.
  6- چو ن موتور سه فاز است از تعداد شیارهایی که کنار هم تشکیل یک قطب داده اند تعداد مساوی از شیارها مربوط به هر فاز خواهد بود.مثلا اگر yp برابر با 6 باشد( یعنی 6 شیار کنار هم یک قطب را ساخته اند) هر 2 شیار مربوط به سه فاز RST خواهد بود.محاسبه تعداد شیارهای مربوط به هر فاز زیر هر قطب هم از رابطه زیر انجام می شود.
  q = z / 2p .m
  تذکر: برای تک مطالب و فرمولهایی که عنوان کردم در صفحات بعدی بطور کاملا مشروح و تفصیلی بحث خواهم کرد.
  در رابطه بالا q تعداد شیارهای مربوط به هر فاز زیر هر قطب است.
  z تعدادشیارهای موتوریا استاتور است.2p تعداد قطبهای موتورو m تعداد فازهای شبکه می باشد.
  مثلا اگر موتوری24 شیاری بصورت چهار قطب در شبکه 3 فاز کار کند yp و q آن برابر با :
  yp = z / 2p yp = 24 / 4 yp = 6
  q = z / 2p . m q = 24 / 4 . 3 q = 2
  خواهد بود یعنی گام قطبی برابر با 6 شیار و تعداد شیارهای مربوط به هر فاز در این گام برابر با 2 شیار است.از مقایسه مقادیر بدست آمده می توان چنین گفت که : q = yp / 3
  به خاطر دارم که قبلا به شما گفته بودم که در موتورهای سه فاز ورودی هر فاز به سیم پیچهای استاتور نسبت به هم 120 درجه الکتریکی اختلاف زاویه دارند.
  می دانیم استاتور شکل دایره است و اندازه دایره 360 درجه است .قرار است 3 ولتاز با نامهای RST به استاتور وارد شود.این ولتازها در بدو ورود باید هماهنگی و تقارن خود را داشته باشند.اگر 360 را به سه بخش بخش مساوی قسمت کنیم مقدار هر یک 120 درجه خواهد شد. خوب این موضوع را به عنوان قانون ورود به خاطر بسپارید.قانون ورود:
  فازهای RST به عنوان منبع ولتاز با اختلاف 120 درجه الکتریکی وارد موتور می شوند.
  اکنون 2 موضوع پیش می آید:
  1- اندازه 360 درجه برای تمام دوایر وموتورهای دارای تعداد شیارهای متفاوتند.ممکن است تعداد 12 , 24 ,36 ,72 و... شیار بر روی استاتور تعبیه شده باشد که مقدار زاویه هر شیار متفاوت است.مثلا در 24 شیاری اندازه هر شیار 15 در 36 شیاری 10 و در 72 شیاری 5 درجه خواهد بود.این مقادیر را بانام اندازه زاویه مکانیکی شیار می شناسیم.
  2- اگر قرار است موتوری با یک ساختار استاتور( مثلا 24شیاری) با دو سرعت کار کند .در این موتورشیار های ورودی در دو سرعت یکسان نخواهد بود.بنابراین باید بدانیم که اگر زاویه مکانیکی در تعداد زوج قطبهای موتور ضرب شود مقدار زاویه الکتریکی موتور بدست می آید.موتوری که به صورت 4 قطب کار می کند اندازه زاویه الکتریکی هر شیار به صورت :
  αez = 360 x p / z αez = 360 . 2 / 24 = 30
  یعنی زاویه الکتریکی هر شیار در این موتور( 4قطب) 30 درجه است. توضیح اینکه اگر شروع فاز R در استاتور از شیار1 باشدشیار شروع برای فاز S چهار شیار بعدی( 4x 30= 120)شیار پنجم و ورودی فاز Tشیار نهم خواهد بود.
  تعداد قطبهای موتوررا با 2p نمایش می دهند.مثلا اگر نوشته شود2P = 2 یعنی کل شیارهای استاتور در طول کارکرد موتور تبدیل به 2قطب S وN خواهد شد. یا اگر نوشته شود 2P= 8 یعنی این موتور در فضای هشت قطبی کار خواهد کرد.با این توضیح تعدادزوج قطبها را P نشان می دهند.
  قطبهای آهنربایی یا مغناطیسی همیشه بصورت جفت اند (S ,N) .وقتی مقدار Pدر موتوری یک باشد 2P برابر با 2 خواهد شد.در موتوری که هشت قطبی باشد2P=8 و مقدار P برابر با 4 است.
  بنابر این اگر قرار است موتوری 24 شیاری بصورت 8 قطب کار کند زاویه الکتریکی شیار این موتور برابر با :
  αez= 360 x P / Z αez = 360 x4 / 24 αez = 60
  برای محاسبه و طراحی سیم پیچی الکتروموتور ابتدا باید مشخصات موتور( یعنی آنچه را که جزء شرائط کارکرد موتور است و در دسترس داریم) رادر گوشه ای از کاغذ نوشت.
  مثال: اگرگفته شد موتوری24 شیاری قرار است در شبکه سه فاز بصورت 4 قطب کارکند اطلاعاتی که داریم به صورت زیر نوشته میشود.
  Z=24 , 2P = 4 , m = 3
  با توجه به توضیحات بالا اکنون باید گام قطبی - تعداد شیارهای مربوط به هر فاز زیر هر قطب و زاویه الکتریکی شیار را حساب کنیم.
  yp = z / 2p yp = 24 / 4 yp = 6
  عدد 6 یعنی هر شش شیار کنار هم تشکیل یک قطب مغناطیسی خواهند داد.
  q = z / 2p . m q = 24 / 4 . 3 q = 2
  عدد 2 یعنی از 6 شیار بدست آمده در بالا ( گام قطبی ) هر 2 شیار مربوط به یک فاز می باشد.
  αez = 360 x P / Z αez = 360 x 2 / 24 αez = 30
  عدد 30 اندازه زاویه الکتریکی شیاراست که ما را در یافتن شیار های شروع فازهایRST کمک می کند.شما قانونی یاد گرفته بودید به نام قانون ورود و آن این بود که سه فازRST در ماشینهای الکتریکی با اختلاف 120 درجه وارد می شوند.حال اگر فاز R وارد شیار یک 1 شودورودی فازهای S و T کدام است؟ خوب دراین موتور جمع هر 4 شیار برابر با 120 درجه است بنابر این :
  1 + 4 = 5 + 4 = 9
  شروعR شروع S شروع T
  برای راحتی کار می توانید از 2 رابطه زیر برای محاسبه شروع فازها استفاده نمایید.
  شیار1 → START→ R
  1 ) 2/3 x yp + 1 → S
  4/3 x yp + 1 → T
  شیار1→ START → R
  2) 120 /αez + 1 → S
  240 / αez + 1 → T
  از یکی از رابطه بالا شیارهای شروع را برای فازهای سه گانه در موتور یاد شده ( z=24 2p= 4 و m = 3 ) حساب می کنیم.
  1 → Rشروع
  2/3 x yp + 1 → 2/3 x 6 + 1 = 5 S شروع
  4/3 x yp + 1 → 4/3 x 6 + 1 = 9 T شروع
  اکنون بخش عمده و اساسی محاسبه انجام شده است حال می خواهیم آرایش کلافها را نیز در جدولی رسم کنیم .جدول دو بعدی رسم می کنیم که در بعد افقی فازها ودر بعد عمودی قطبهای موتور را می نویسیم.یعنی موتوری که 4 قطب است جدول زیر را خواهد داشت:

  ملاحظه می کنید که این جدول بعد از رسم صاحب 12 خانه می شود.به اندازه مقدار q در هر موتور در این خانه شماره شیارهای استاتور را از اولین خانه در بالا سمت چپ به طرف راست درج می کنیم.یعنی:

  ملاحظه می کنید که تعداد 24 شیار را داخل خانه ها جای داده ایم .( برای سهولت در امر آرایش سیم پیچی در جدول جای فاز Sو T را عوض نموده ایم . ) و شیا رهای شروع را در هر ستون با دایره مشخص می کنیم.(1-5-9)
  نحوه جازدن کلافها
  در موتورهای سه فازپیچکها بصورت گام مساوی یا حلقوی زده می شود.و در این مورد پیچکها بصورت 2 کلافی است.کلاف اول دارای 2 بازواست بازویی که سر سیم در آن قرار دارد در شیار یک و بازویی دوم این کلاف در شیار هفت قرار می گیرد.( yp =6 )
  در کلاف دوم هم 2 بازو داریم بازویی که سیم خارج شده از شیار هفت وارد این بازو شده باید داخل شیار 2 قرار بگیردو بازویی که انتهای سیم در آن قرار گرفته باید وارد شیار 8 گردد.نحوه جازدن را در شکل می بینید.


موضوعات مشابه

 1. همه خودرو سازان آلماني، ب ام و (bmw)
  توسط M A R Y A M در انجمن انجمن خودرو
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: August 13th, 2010, 20:47
 2. همه خودرو سازان آلماني ، مرسدس بنز
  توسط M A R Y A M در انجمن انجمن خودرو
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: August 13th, 2010, 20:42
 3. طرز کار موتور موشک های فضایی
  توسط M A R Y A M در انجمن صنایع نظامی و هوانوردی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: August 13th, 2010, 14:50
 4. بوئينگ ( Boeing )
  توسط M A R Y A M در انجمن صنایع نظامی و هوانوردی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: July 28th, 2010, 03:38
 5. آموزش جامع مکانیک خودرو به زبان ساده
  توسط p h o e n i x در انجمن انجمن خودرو
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: February 15th, 2010, 01:58

کلمات کلیدی این موضوع

00، 1، 10، 12، 15، 2، 24، 3، 30، 360، 40، 5، 6، 60، 66، 7، 72، 9، ir، فاز، فرض، فشرده، فضای، قانون، قاب، قسمت، قطبی، مفاهیم، مقادیر، مقدار، منبع، موتور، موتورهای، مورد، می، مثال، مجموعه، محاسبه، مربوط، مسی، مشخصات، مطالب، معین، نقش، نمونه، نمایش، چند، چهار، نوشته، نوع، نام، نامهای، نحوه، نخواهد، ندارد، نسبت، نشان، نظر، هفت، هم، همیشه، های، هر، هسته، هشت، وقتی، وارد، وجود، ورقه، یک، یکدیگر، یافتن، یاد، یعنی، کمک، کنیم، کنید، کنار، کند، که، کوچک، کاملا، کاهش، کارایی، کاغذ، کدام، گفته، گوشه، گام، گرفته، گروه، پنجم، پیچی، پیچیده، پشت، x4، آن، آنچه، آید، آرایش، الکترو، الکتریکی، انتهای، انجام، اندازه، اولین، اولیه، این، اینکه، اگر، اختلاف، از، اساسی، است، استفاده، است؟، اطلاعاتی، به، بود، بودم، بیشتر، با، باید، باشد، بحث، بخش، بدانیم، بدست، برای، برابر، برخی، بزرگ، بصورت، بعدی، تفصیلی، تمام، تولید، توانید، تواند، توجه، توضیحات، تبدیل، تشکیل، تعداد، جمع، جنس، جای، حلقه، حال، حساب، خواهم، خواهد، خوب، خود، خانه، خارجی، خاطر، دهند، دوم، دایره، داخل، داده، دارم، دارای، دارد، داشته، درجه، دسترس، روی، رابطه، رشته، زوج، زیر، سه، سیم، ساخته، ستون، سر، سری، سرعت، شما، شماره، شنا، شوند، شود، شکل، شبکه، شده، شروع، شش، صفحات، صورت، ضرب، طول، طرف، طراحی، علامت، عمودی، عنوان، عدد

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  دانلود     خرید اینترنتی از فروشگاه آنلاین      سفارش تبلیغات     آپلود سنتر

||